مشخصات کلی

طرح درس پیشنهادی روزانه قرآن پایه هفتم و هشتم ونهم سال تحصیلی95/94

هدفها ی کلی

1- دانش آموز با خواندن قرآن کریم آشنا شود .

2- دانش آموزان با ترجمه کلمات وعبارات قرآنی آشنا شوند.

3-توانایی انجام تکالیف درسی وانس با قرآن را داشته باشند.

حیطه شناختی

1-دانش آموز بتواند صفحات تعیین شده قرآن کریم را روخوانی وروان خوانی کند .

2-همیشه به یاد خدا باشد وخود را به او بسپارد.

3- بداند درهنگام خواندن قرآن باید چه کارهایی را انجام دهد.

4- دانش آموز بتواند کلمات وعبارات قرآنی را ترجمه کند .

حیطه عاطفی

1-ازخواندن آیات قرآنی لذت ببرد .

2-باید به حرفهای خدا که در قرآن آمده خوب گوش کند ودر زندگی به کار بندد .

3- از انجام تکالیف انس با قرآن- طراحی- – خطاطی وحفظ قرآن لذت می برد.

روش تدریس

مکاشفه ای-پرسش وپاسخ – قصه گویی

وسایل مورد نیاز

کتاب درسی – تخته هوشمند – نرم افزار آموزشی

ارزشیابی ورودی

سلام واحوال پرسی – حضور وغیاب – رسیدگی به مشکلات جسمی وروحی دانش آموزان – رسیدگی به تکالیف درس گذشته –پرسش از چند دانش آموز درباره درس گذشته(لغات،ترکیبات،تمرینات)

فعالیتها

خواندن قرآن  کریم توسط چند دآنش آموز.ان انس  با قرآن وتمرین روخوانی صفحات تعیین شده .

با صوت وترتیل خواندن

ایجاد انگیزه

استفاده از CD  با صوت خوب – بیان قصه – خواندن شعر .باآیاتی ازقرآن کریم درس راآغاز می کنیم برای کیفیت بخشی بهتر آن است که این آیات ازآیات درس باشدواگرداستانی از خود درس باشدآن را بیان می کنیم نیز می توانیم ترجمه آیات درس رابه شیوه ای دلنشین معنا کنیم.

ارائه درس

زمان تدریس به دوقسمت (قرایت ومفاهیم)تقسیم می کنیم دانش آموزان را درگروه های پنج نفری گروهبندی می کنیم درآموزش قرائت دانش آموزان متن درس را به آرامی به یکدیگر می خوانند

تقسیم کلاس به گروههای پنج نفره بخشی از آیات را فرد خوانی کرده  و در مرحله دوم هر فرد قسمت مربوط به خود را برای سایر اعضای گروه قرائت می نماید و در مرحله آخر به صورت تصادفی  از دانش آموزان میخواهیم که قسمتهایی از متن آیات را برای همه  دوستانشان قرائت نمایند.

.این قسمت از فعالیت نیز30 دقیقه از زمان کلاس را به خود اختصاص می دهد.

سپس CD  آماده شده از صفحات تعیین شده را استفاده می کنیم واز دانش آموزان می خواهیم که کتاب را باز کنند و به قرائت قرآن گوش فرا دهند

  تدریس مفاهیم درسه بخش انجام می شود:1-تکمیل(دانش آموزان به صورت گروهی جواب فعالیت ها رامی نویسند.)2-تصحیح(معلم می پرسدواز هر گروه یک نفر پاسخ می دهد.)3-تمرین(معلممی پرسد ودانش آموزانباهم پاسخ می دهند.)

 

ارزشیابی پایانی ونتیجه گیری

1-خواندن یک یا دو آیه توسط چند دانش آموز .2- پرسیدن چند کلمه وعبارت از دانش آموزان .

3- پیام های قرآنی رااز درس انتخاب کرده به همراه موضوع وپیام آن بنویسند.

4-ترکیبات داخل آیات درس را به همراه ترجمه آن هل بنویسند.

تعیین تکلیف فردی وگروهی

1-برای جلسه بعد صفحات تعیین شده از قرآن کریم را تمرین کنند .

2- از قرآن کریم چند کلمه وعبارت آشنا پیدا کنند ومعنا کنند .

3-لغات وترکیب های درس به همراه آیات انس با قرآن در خانه تمرین ومطالعه کنند.